Motorstopp er kjedelig

En alvorlig, og dyr feil, er det om bilens toppakning er gåen. På moderne biler er det ikke lett å finne ut av dette. En metode er å måle avgassene, men da må du på en NAF testestasjon eller et bilverksted som utfører periodisk kontroll.

Når du først leter etter lekkasjer bør du også ta deg tid til å sjekke kjølesystemet. Se etter lekkasjer ved vannpumpen, radiatoren og sjekk slangene. Sjekk også gulvet i fotbrønnen foran. Er det vått her tyder det på at registeret må skiftes.

Styringen av ventilene på veldig mange biler skjer ved hjelp av en registerreim. Dersom denne ryker under kjøring kan resultatet bli at stempel og ventiler kolliderer. Reparasjonen etter en slik smell er svært kostbar. Sjekk med bilens instruksjonsbok eller servicehåndbok når reimen skal skiftes. Dersom bilen har passert intervallet for bytte bør eieren kunne dokumentere at registerreimen er byttet. Er du i tvil må du bytte reima. Dersom bilen har gått over 100.000 kilometer bør du i tillegg bytte vannpumpe, løpehjul og strammehjul. Har bilen gått lite bør du være oppmerksom på at bytte av registerreim i tillegg til å være bestemt av antall kilometer også styres av hvor gammel bilen er.

En siste sjekk er å starte motoren. Den skal starte lett og gå jevnt på tomgang. Dersom motoren er varm når du kommer for å titte på bilen bør du komme tilbake å starte motoren når den er kald. Dette siste gjelder spesielt eldre dieselmotorer, og har ikke samme betydning for bensinmotorer.

 

Legg til kommentar

Sikkerhetskode
Vis ny kode

Populært

Omregistreringsavgift

Omregistreringsavgift

Alt om Trimming

Bilinform.no bruker cookies til statistikk, gjenkjenning mm.