
- Kjøretøysikkerhet er en kjerneverdi for Ford Motor Company og disse uavhengige testresultatene bekrefter at ikke bare er Ranger det høyest graderte kjøretøy i sin klasse, men en av de høyest graderte kjøretøy Euro NCAP noensinne har vurdert, sier Stephen Odell, styreformann og adm. direktør i Ford Europa. - Ingen ønsker å bli involvert i en trafikkulykke, men dersom det likevel skulle skje, har nye Ranger bevist at den gir fremragende beskyttelse både til dem som sitter i bilen - uansett alder - og til fotgjengere.
Avansert sikkerhetsbeskyttelse
Rangers avanserte sikkerhetsbeskyttelse begynner med en forsterket passasjerkabine som gjennomgående benytter høystyrkestål. Ved å bruke et stort antall belastningsbaner foran, på siden og bak på kjøretøyet styres kollisjonsenergien vekk fra dem som er i pickupen og gir dermed en høyere grad av beskyttelse i en kollisjon. Denne strukturen, sammen med en ny stigeramme, ble optimalisert for å styre kollisjonsenergien i et variert antall kollisjonssituasjoner for å gi optimal beskyttelse for alle i bilen.
Konstruktørene brukte også avanserte datamodelleringer for å kunne gjennomføre over 9.000 fullskala kollisjonssimuleringer i den virtuelle verden før de første prototypene ble utsatt for 110 fysiske kollisjonstester.
- På nye Ranger gjennomførte vi flere kollisjonssimuleringer enn i noe tidligere utviklingsprogram for å sikre at alle deler av kjøretøyet var sikkerhetsoptimalisert. Dette ble støttet av et omfattende antall fysiske kollisjonstester, og sluttresultatet er i verdensklasse, sier Adam Frost, en av Ranger-prosjektets sjefsingeniører.
Sidekollisjonsgardiner er for første gang standard på samtlige Ranger-modeller i Europa og gir en beskyttende pute for hodene til dem som sitter i bilen ved et sammenstøt fra siden. Gardinene er konstruert for å beskytte begge seteradene i Double Cab og Super Cab ved å dekke den øvre strukturen og glass fra A-stolpen til den bakre delen av passasjerrommet.
Nye sidekollisjonsputer beskytter overkroppen til dem som sitter i forsetene ved et sammenstøt fra siden, og underbygges av kollisjonsputene foran fører og forsetepassasjer. En egen kollisjonspute for sjåførens knær er også standard gjennom hele serien.
Andre sikkerhetsteknologier inkluderer 3-punkts bilbelter ved alle sitteplasser, med forhåndsstramming og belastningsbegrensere for forsetene og Ford BeltMinder, som minner dem som sitter i forsetene om å spenne fast bilbeltetet.
Utvidet fotgjengerbeskyttelse
I tillegg til omtanken for dem som er inne i bilen, har Ranger det nyeste utstyret for fotgjengerbeskyttelse.
Teknololgier som kommer fra et globalt Ford forskningsprosjekt om fotgjengervennlig kjøretøykonstruksjon er for første gang tatt i bruk på en pickup. Dette inkluderer en struktur under motorpanseret som reduserer faren for å påføre fotgjengeren hodeskader ved et sammenstøt, og fotgjengervennlig støtfanger med energiabsorberenede materialer.
Innovativ aktiv sikkerhet og sjåførassistanseteknologier
Nye Ranger bruker også innovativ aktiv sikkerhet og sjåførassistanseteknologier som hjelper sjåføren til å unngå ulykker. Et standard nøkkelutstyr er Elektronisk Stabilitetsprogram (ESP) som bruker avanserte sensorer for konstant å overvåke kjøretøyets oppførsel og bidra til stabilitet og kontroll.
Trailer Sway Control-systemet overvåker kombinasjonen trekkbil og tilhenger for å oppdage tendenser til kast og dermed ta i bruk bremser som mottiltak for å redusere effektene. Adaptive Load Control gir ytterligere stabilitetshjelp for sjåfører som kjører med tunge lass.
Ved kjøring i nedoverbakker sørger Hill Descent Control for at bremsene brukes for å kontrollere at kjøretøyet holder en forhåndsinnstilt hastighet. Og når det stoppes i en bratt bakke vil Hill Launch Assist hjelpe sjåføren til en effektiv bakkestart uten at bilen kryper bakover, selv ikke med maks vekt i bilen.
Nye Ford Ranger vil være tilgjengelig i Norge i løpet av første kvartal 2012.