Passat: Motoren fusker og Esp lyser

PDFSkriv utE-post

Har en 2002 mod. Passat stv 130hk diesel 6 gir manuell. kmstand: 190000. I et halvt år har jeg hatt en periodisk feil. Plutselig mens jeg kjører og spesielt etter å ha kjørt de første 4-5 km etter kaldstart, fusker motoren den rykker litt og mister effekt, så kommer ESP lampen på (orange lys) og ved trykk på gasspedal vibrerer bilen og motoreffekt avtar helt. Må stoppe bilen og slå av tenningen. Så kan jeg starte og kjøre og alt virker normalt, ESP lampen slukker. så etter noen hundre meter skjer det på nytt. Dette kan skje alt fra 1-10ganger før det gir seg. Hvis jeg nå lar bilen gå en 10-15min på tomgang, så løser problemet som regel seg, men ikke alltid. Så kan bilen være helt feilfri rundt en ukes tid for feilen kommer tilbake. Spesielt ille i fuktig vær. Verkstedet skjønner ikke helt hva dette er, og får ingen feilkoder opp. Hva i allverden kan det være som feiler bilen? Det er nå 2,5 år siden luftmengdemåler er skiftet. 2 år siden dieselfilteret er skiftet. et halvt år siden registerreim og vannpumpe og strammere er skiftet. Olje og oljefilter skifter jeg etter 15000km. (helsyntetisk olje)
Svar: Kommentar under

Klikk her for å spør bilmekanikeren



 
Relaterte artikler:

Kommentarer  

 
0 #3 Passat2002 16-04-2012 08:41
Har dere funnet ut feilen?

Har samme feil på min...
Siter
 
 
+2 #2 Diranus 05-03-2012 21:30
Akkuratt samme problem her. 2002 modell passat 1.9 TDI 101HK motor 74 KW. Bilen rister og motoren jobber ikke riktig, hører det lett på lyden. ESP lampen slår seg på så snart ristingen starter, og det er nesten umulig å kjøre den når det er sånn, kommer opp i 3. gir så er det VOLDSOM risting.. og motoren mister så å si 50% av effekten. Ville vært fint om noen her med lignende erfaring har noen tips til hva det kan være.. Skiftet diesel filter og luftfiler , ingen endring..
Siter
 
 
0 #1 Kaffern 08-02-2012 13:55
Hei,

Har akkuratt samme feilen på min bil. 2004 4-motion 130hk m/6gir.

Fusker ved 2500-3000omdr. ved pådrag.

Noen ganger under fast hastighet men i dette omdreinings-området begynner det å riste veldig i bilen og ESP-lampen lyser, effekten avtar. Trykker jeg inn clutchen og holder samme turtal er det ingen feil, men lampen slukker ikke før tenningen vries av og på igjen.

virker som om ESP-elektronikken har noe med dette å gjøre...?

Noen som har svar?
Siter
 

Legg til kommentar

Sikkerhetskode
Vis ny kode